Benim sitem yasal mı?

Sitemizin bilişim hukuku bölümüne en çok sorulan sorulardan biri de benim sitem yasal mı? Banlanır mıyım? Telekom sitemi yasaklar mı? Şu tür siteler yasak mı? (Örneğin, mp3, warez, adult vs.), başıma bir şey gelir mi, acaba bundan ceza alır mıyım soruları…

Bu sorulara hukukçu gözüyle yanıt vermeye çalışırken aklımıza parlak bir fikir geldi. Çocuklar ve gençlerin rahatlıkla girebileceği, internet sitesini sadece bilgi ile donatan siteleri bir araya toplamayı düşündük. Öncelikle hukuki.net sitesi bir hukuk sitesi olsa da acaba olur mu diye bir denemeye karar verdik.

Site kodunu bulmak çok zor olmadı, ücretini ödedik ve aldık. Ancak en önemli mesele her zamanki gibi içerik idi. Çünkü biz avukatlar zaten hukuki netin hızlı performansına ayak uyduramazken bir taraftan da site ekleme talebinde bulunan siteleri tek tek inceleyip elle onaylayabilecek miydik sorusu aklımıza ilk gelendi.

Başlamak bitirmenin yarısıdır prensibi ile hareketle yasal siteler dizininin kategorilerini oluşturduk. Özellikle benim sitemi ekleyebileceğim bir kategori bulamıyorum diyenler için bunları oldukça geniş tutmaya karar verdik. Ama hala kategori önermek de mümkün.

Sıra beklemeye geldi. Çünkü Dmoz gibi oturmuş bir  dizin değil yasal siteler dizini. Kısa zaman içinde bolca site ekleme talebi gelmeye başladıysa da her birini incelemek, içeriklerinde zararlı olabilecek, yasalara aykırı unsurlar var mı diye araştırmak bolca zaman harcatmaya başladı. Ancak hukuki.net’in bir prensibi daha vardır; “Karardan dönmek olmaz!”. Kısa sürede birçok site incelendi ve dizine kabul edildi.

Şu anda dahi onay bekleyen siteler bulunsa da biz seçici davranmaya, kendi sitesi için değil, insanlık yani beşeriyet için birşeyler yapmaya çalışan siteleri seçmeye özen gösteriyoruz. Link bankası olmak gibi bir niyetimiz asla olmadığından bu konuda oldukça seçiciyiz. En kötü ihtimalle beğenilmez, atıl kalır ama kaliteli bir dizin olur düşüncesindeyiz.

Bu site hukuki projesi çerçevesinde açtığımız yasal siteler dizini aslında her türlü gayri kanuni materyalden uzak siteleri derlemek amaçlı olduğu kadar aynı zamanda bunların değerini de arttıracak bir projedir. Açıkçası bu dizinde yer almak bir ayrıcalık olup, hak değildir. Bu konuda kurallarımız oldukça katıdır. Amaç her zamanki gibi temiz internet olup, bir sonraki adım çeşitli kelimeleri filtreleyebilen bir arama motoru oluşturabilmek ve internetin sadece güzel yüzünü gösterebilmek temennimizdir.

Siz de sitenizin kaliteli bir içeriğe sahip olduğunu, muhteviyatında kanunlara, ahlaka ve etik değerlere bir aykırılık olmadığını düşünüyorsanız http://yasalsiteler.hukuki.net adresinden site ekleme talebinde bulunabilirsiniz.

Author: admin

Admin bir hukukçu, istanbul'da oturur, kahraman değildir, ukala değildir, kendini beğenmiş değildir. Ama adı gizlidir.

Bir cevap yazın