RSS Hukuki Net English

RSS Hukuki.net Deutsch

RSS Forumlar

RSS Güncel Hukuk Haber

Etiketler

Ara 20

A: Bu tip davaları olayın en başında avukata danışarak açmakta büyük yarar var. İlk dava aşamasında avukat yardımı alsa idiniz emin olun bu mağduriyetiniz yaşanmaz idi.

B: çok teşekkür ederim.. ilk defa beni aydınlatıcı birine rastladım vallaha ne diyeceğimi bilmiyorum..beni anladığınız içinde ayrıca çok teşekkür ederim..

A: Konu ve kararlar bana çok ilginç geldi. Karşı taraf savunmalarında görevsizlik itirazı yaptımı? Yani iki mahkeme içinde bu itirazı yaptı mı? Aslında bu kararları edinmek ve okumak isterdim. ( Yanlış anlaşılmasın davanıza taraf olmam mümkün değil. Sadece kötü bir örneğin gerekçelerini ve savunmaları merak ediyorum.)

B: ya aslında ben size tüm kararları gönderebilirim.. eğer siz arzu ederseniz . ama ben foruma yeni üye oldum. ve size bireysel mesaj atamıyorum. size bu kararları nasıl gönderebilirim..

A: Google picasa kullanıyormusunuz? Kararları tarayarak picasa ile web de yayınlarsanız buraya yazacağınız linkten bizimde görmemiz mümkün olabilir. Buradan mail adresi vermek sanıyorum site kurallarına aykırı sayılıyor. Ancak dediğim gibi ben davanızda taraf olamam. Bunun en doğrusu bulunduğunuz Şehirden avukat yardımı almanızdır.

B: eyvah eyvah Sizden çok özür dilerim . ben size heralde biraz ayıp ettim yeni farkına varıyorum . sizin nickinizin altında yazan hukuk sever i ben Haluk Sever anlamışım. Sizede Haluk bey falan dedim vallaha çok mahçubum , Abi falan dedim . kusura bakmayın lütfen , İlk defa bizimle ilgilenen birisini karşımızda bulunca birden heyacanlandık…Umarım yanlış anlamamamışsınızdır..

A: ?

C: Firma kaşemiz muhasebecimizin ofisboyu tarafından kaybedildi…
Hukuki bir işlem yapmak gerekir mi ? teşekkür ederim…

D: Yeni bir kaşe yaptırın.

E:  Bundan yaklaşık 9 ay önce evin arka tarafında arabamıza doğru pompalı tüfek sıktılar. Bugun eve adli evrak adı altında polis kağıt getirmiş. Acaba bu olaylamı alakalıdır?

F: Muhtemelen o olayla ilgilidir .

G: Sizce bayram mesaisi yüzünde işten atılabilir miyiz?

H: Atılmışsınız zaten bu sebeple

I: Yapmış olduğum askerliği iptal ettirip,bedelli askerlik için başvurabilir miyim?

İ: Neden?

I: Askerde telefon kullanmaktan mahkemeye çıkarıldım. Dava sonuçlandı, hapis cezası çıktı. İptal ettirip bedelli yaparsam cezam da iptal olur mu?

İ: Hayır!

I: AİHM e nasıl başvurulur?

Bay J: Öncelikle bütün arkadaşlara kolaylıklar diliyorum. Mesleğe yeni başlayacak biriyim. Bir bayan müşteri , mağazadan almış olduğu düdüklü tencereyi kullanırken düdüklü tencere patlıyor ve bu patlama sonucunda gözünde % 60 lık bir görme kaybı ve kol ile gögüs bölgelerinde yanıklar meydana gelmiş olup kalıcı izler meydana gelmiş gözünde şekil bozukluğu oluşmuştur. Bundan dolayı ilgili mağazaya yönelik 100 bin YTL’lik maddi-manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Bu davada izlemem gereken yol hakkında bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim ve elinizde bu yönde yargıtay kararı var mı ? Ayrıca Tüketici mahkemelerinde dava açılacak gibi burada ben ne tür ve ne kadar harç yatırmam lazım . Teşekkürler…

Bayan K: Merhabalar!
Durumunuz icin cok üzüldüm ve gec mis olsun diliyorum.
Ama ginede bir soruda bulunmak istiyorum?
Ya düdüklü tencerenin icine ne koydunuz siz, dinamitmi koydunuz ki patlama gerceklesti.
Cok affedersiniz? Merak ettim!

Bay J: Sn. K. Ben burada yapmış olduğunuz açıklamayı ciddiye almamakla birlikte espri yaptığınızı kabul ediyorum ve bu espriden hareket ederek çok cahil olduğunuz sonucuna varıyorum zira günlük yaşantımız içinde düdüklü tencerenin patlaması sonucu yaralanan uzuvlarını kaybeden sayısız örnekle karşılaşıyoruz . Bu gerecin hatalı imalat sonucu ne kadar tehlikeli bir boyuta varabileceğini anlamanız lazım. Ben son derece ciddi ve samimi bir şekilde soru sordum ve yardımlarınızı desteklerinizi bekliyorum , lütfen gayriciddi yaklaşımlardan kaçınalım hoş değil !

Bayan K: Iyi Aksamlar Hanfendi!
Hanfendi siz benim yazdimi bir güzel Espiri olarak kabul ederek soruma cevab yaniti verebilirdiniz.
Mesela o düdüklü tencere niye patladi?
Elektrikli Ocak mi kullaniyorsunuz?
Acaba bununla bir alakasi var mi?
Cikartilan ürün neden saglam cikmadi?
Icine ne koydunuz?
Peki eger bunlardan hic biri degilse,
ne ilave edilen, nede kulanilarn ocak cihazi!
ozaman düdüklü Tencere hangi maddeynen üretildiki patliyor!
Iste bu sebeble daha kolay bir dava acip sikayette bulanbilirsiniz.
Hemide sadece kendinizi düsünmeniz degil – aslinda sizin cevrenizdeki yasiyan türk halki nada zarar verebilir bu ürün, eger gercekden bir tehlikeli maddeden üretildiyseki,
bu demektir ki prodüksyon sirketine derhal üretini güzelce mühürleyip ortalikdan kaldirilmasi lazim
Kusura bakmayin ben sizi cahil gördüm.
Biz Philosophlar aramizda tatli sakalarnan baslattiriz sohbetin koyusunu.
Ama siz düsüneceginiz yerine bana karsilik verip benimle meskul olmayi terci ettiniz.
Sevgilerim ve Saygilarimla

Bay J: Sn.K açıklamalarınız beni hayli şaşırtıyor. Şöyleki ;
1-Hanım olduğum sonucuna nerden vardınız.Dikkat ederseniz isim mtuna “m” harfi sizce ne olabilir.Filozoflar okuduğunu iyi kavramalı peşin hükümlere varmamalı.
2-Düdüklü tencere,neden patladı tabiki mal ayıplı olduğu için.Daha öncede aynı kişi aynı gereci aynı şekilde kullanmış ancak böyle bir kaza zühur etmemişti.
3-Çıkartılan ürün neden sağlam çıkmadı bu sorunun muhatabi ben değilim o ürünü imal edenlerdir.Onlarla yüce Türk Adaleti önünde hesaplaşacağız.
4-Düdüklü tencerenin içine ne mi koydum ? valla her normal insanın koymayı düşündüğü şeyleri koydum. TNT koymadım tabi.
5-Düdüklü tencerenin neden patladığı bilirkişi incelemeri sonucunda anlaşılacaktır.Ancak müşterinin kullanım hatasının olmadığı kesin ( en azından bizim iddiamız bu yönde).
Ayrıca,siz düdüklü tencere satışı yaptığınıza dair şüphelerim oluştu. Haklımıyım ?
Ülkemizin Filozoflara ihtiyacı var ama Filozof olmak hiç kolay değil çok uğraşmalısınız. Sağlıcakla kalın…….

Bayan K: Merhaba! Düzeltiniz icin tesekkür ederim.
Evet hatalar var, ben türkiyede okumadim ve türkiyenin harf alfabetisini bile bilmem.
Ama ginede yazmak istedimi anladiniz degil mi???
Baylar. Siz bozuk dil diye bunu anliyorsaniz. Bunu düzeltmenin yollari var. Hic problem degil.
Düzeltiniz icin Tskr ederim.

Bayan K: SIZIN NE KADAR YARDIM SEVER ADIMLARLA ISE YAKLASTINIZ ANLASILIYOR! BANA SALDIRMAKNAN MESGÜL SÜNÜZ! TERBIYESIZ! AMA SIZE YARDIM EDIP YOL GÖSTERENDE KABAHAT! BENI DAHA FAZLA VE ADIMI RAHATSIZ ETMEYIN! Sonucda sokakta vücüduna bomba gecirip kendisini öldüren insanlar var. Bu dünyada her an hersey olabilir. Bir piskatriste isterseniz ben sizi tavsiye edeyim, siz benim cevablarimi tümüyle bile okumamisiniz. Hersey ispatda ve sahitlikde biter.

(4 ay sonra)

Bayan K:  Iyi Günler, Hayirli Sabahlar! Merak ettim. Bir sonuc elde edinildi mi? Eger bir gelisme varsa? Hangi yönde? Cevabiniz icin önden tskr ederim.

L: Babamdan boşanabilir miyim?
M: Babanızla mı evlisiniz?
L: Babamla evli miyim ben?

Kas 22

Aslında yazının başlığını “Okumama alışkanlığı üzerine bir kritik” şeklinde yapmayı planlasam da özendirmemiz gereken şeyin “okuma alışkanlığı” olması nedeniyle başlığı “Okuma alışkanlığı üzerine bir değerlendirme” şeklinde son anda değiştirdim.

Evet konumuz okuma, okumama değil. Zira okumamaktan şikayetçiyiz. Okumama alışkanlığı günlük hayatımızda, hukuki işlemlerde ve hatta her yerde en büyük zaafımız.

Bunların en önemlisi; Sözleşme imzalarken okumama: Kredi sözleşmesi yaparken okumayız, imza atarız. Kapıdan alışveriş malzemesi satanlardan mal alır, bilinçsiz tüketici misali sözleşmeyi okumadan imzalarız. Devlet ile ilgili dahi olsa, abone sözleşmelerini asla okumaz imzayı atıveririz.

Hep şunu düşünmüşümdür; Okumamaya neden olan hangisi veyahut hangileri?

  1. Kendine güven duymaktan ,
  2. Karşısına güven duymaktan ,
  3. Üşengeçlikten,
  4. Bilgisizlikten… 

Başka bir alternatif bulamadığım okumama alışkanlığı nedenleri bir yana okumama alışkanlığından Hukuki Net olarak biz de çok muzdaripiz. Siteye üye olurken yapılan kayıt sözleşmesinde, hatta hoşumuza gitmese de kayıt formuna ulaşmak için yaptığımız basit hukuk sınavında dahi kişilere sitemizin kurallarını vurgulamak için herşeyi yapmamıza rağmen sorun çıktığında “aaa ben bunu bilmiyordum, görmedim, okumadım” demeleri bizi üzüyor. Hem toplum bilinci hem de site prensipleri gereğince üzülüyoruz bu okumamalara, körü körüne imza atmalara, tuşlara basmalara…

Site Kayıt sınavında “kimseyi sorularınıza cevap vermeye zorlamayacaksınız” şeklindeki seçeneği kabul etmeyenler formdan başka adrese yönlendiriliyor. Üye adının sonradan değiştirilmeyeceğini kabul etmeyenler, üye adları ve yazdıkları yazıların kamuya açık bilgi haline geleceğini kabul etmeyenler, kısacası kabulü bizim için zorunlu olup da yanlış seçeneği tıklayanların hepsi formdan uzaklaştırılarak başka adrese gönderiliyor.

Buna rağmen, çoğu zaman şuursuzca tüm butonlara basıp bir şekilde üye olmayı başaranlar bir müddet sonra serzenişlerde bulunuyorlar.

Şimdi bazı hatalara değinelim;

1- Benim adımı aratınca hukuki problemlerimle ilgili yazım Hukuki Nette görülüyor, bunu kaldırın,

Cevap: Hayır ne adınızı değiştireceğiz ne de yazınızı… Sözleşmemiz açık, sözleşmeye uymayan sonuçlarına katlanır. Üstelik sadece sözleşme değil, neredeyse sitenin her yerinde bu hususlarda uyarı var. Okumama alışkanlığından vazgeçmek için bir vesile olur belki bu katı tavrımız… Hiç değilse boş kağıda imza atmayacağınızı, hiç değilse sözleşmeleri okumadan kabul etmeyeceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

2- Yargıtay içtihatında adım geçmiş, ben avukatım nasıl olur da aslında ben olmayan sanığın adı yargıtay içtihatında ve dolayısıyla hukuk sitesinde olur…

Cevap: Hukukçu olduğunuza göre Yargıtay içtihatının ne olduğunu bilirsiniz. Ülkemizdeki insanların çoğunun ad ve soyadlarının benzer olduğunu da herhalde bilirsiniz. Amacınız bize eziyet etmekse buna müsaade etmeyeceğiz.

3- Bir müvekkilimin karıştığı olaydan dolayı takipsizlik kararı verildi. Ama sitenizdeki haber veya forumlarda adı Adana’dan Mehmet M. diye geçtiğinden müvekkil çok rahatsız, lütfen yazıyı kaldırın…

Cevap: Meslektaşımızsınız, sizi kırmayız. Mehmet M. adını M.M. yaptık. Ama zaten müvekkilinizin adı anlaşılmıyor ki, olsun meslektaş ricası önemlidir… Biz site içeriğinde kişi adlarını kısaltmaya gayret ediyoruz. Her ne kadar başka basın organlarından haber alsak da özellikle isimleri gizlemeye çalışıyoruz. Basın da olsa “bir kişi mahkum olana kadar suçsuzdur” prensibine sıkı sıkıya bağlıyız. Ama 2.no’lu sorundaki gibi, kişi kendi adını siteye veriyorsa bunun sözleşmeden kaynaklandığı farkını da burada tekraren vurgulamak zorundayız.

4- İmla kuralları: Okumama alışkanlığı olan tabii ki düzgün yazamaz. Her yerde lütfen Türkçe imla kurallarına uyun uyarısı ve ricasına rağmen, malesef hukukçuların bir kısmı da dahil olmak üzere; a) Cümleye küçük harfle başlıyor  b) Noktalama işaretleri bilinmiyor c) Q,W,X gibi internet terimleri veya  teknik terimler dışında kullanılmaması gereken harfler kullanılıyor d) Sokak ağzı ile ediyom, gidiyooo, sevincem, gitçem … yazılıyor…

5) Bir hukukçu (avukat) destek masamıza şunu yazıyor: Sözleşmenizde xx puntodan küçük yazılar var, bu tüketici haklarına aykırı ve geçersiz…

Cevap: Hukuki Net bir şey satmıyor, ticaret yapmıyor, hukuki bilgi veriyor. Üyesi de tüketici değil, sözleşmenin bir tarafı. Borçlar hukukunu ilgilendiren bu durumlarda kanun ve adaba aykırı olmamak şartı ile önce özel sözleşmeye sonra Borçlar Kanunu’na bakılır. Bilmez misin? 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Oysa yabancı bir çok siteye bakıyorum. İmla kuralları açısından genellikle; Tipografik hatalar dışında düzgün yazmaya çalışıyorlar, düzgün cevaplar alıyorlar. Oysa biz belki de interneti en azından interneti hala çocuk oyuncağı sandığımızdan, belki de nasılsa sanal ortam, saçmala gitsin, deşarj ol mantığı ile yazdığımızdan ortaya anlamsız, Türkçe katili ve en kötüsü aradan zaman geçip de benzer bilgi lazım olduğunda kirletmiş olduğumuz interneti görünce siz de “lütfen okuyun, anlayın, özen gösterin” diyeceksiniz.

Bu bağlamda 24.Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, Sevgili Öğretmenlerimize yukarıda bahsettiğim hususlarda büyük görevler düştüğünü hatırlatmak istiyoruz. Çünkü biz Hukuk Fakültesini bitirmiş bir avukata veya lise öğrencisine imla kurallarını öğretmek konusunda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Ağaç yaşken eğilir. (eyilir değil !).

İmzaladıkları sözleşmeyi gözardı edenlere, kurallarımıza uymaksızın yazı yazanlara ve hatta kasıltlı bir biçimde sözleşmeden dönme (rücu) eğiliminde olanlara hep şunu haykırmak istedim;

Sana cevap yazmayacağım! Çünkü sen okumuyorsun, okusan da okuduğunu anlamıyorsun, okumadığın için yazamıyorsun, bu durumda sana cevap verirsem ya okumayacaksın ya da anlamayacaksın, O zaman neden sana cevap yazayım? Nasılsa okuman da yazman da yok!

Admin…

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,