Hukuki Net neden bu kadar beğeniliyor?

Tüm web istatistikleri, sayaçlar, alexa ve google verileri hukuki nete ilginin her geçen gün arttığını gösteriyor.

Onur duymakla birlikte neden bu kadar ilgi çekiyoruz diye düşününce işte bizim görebildiğimiz bazı nedenler:

1- Kendimizi hukuk uleması sayıp, meslektaşlara, vatandaşa tepeden bakmıyoruz,

2- Türk toplumuna hediye sitemiz, üye kabul ederken seçici değil, kucaklayıcı bir site. Diğer taraftan üye kabulündeki serbestlik, üyeliğin devamı sürecinde seçiciliğe dönüşüyor, sitenin misyonuna uymayan üyelerimiz üzülerek de olsa uzaklaştırılıyor. Biz kimseye şüpheci gözlerle, bir parti veya kulüp işletiyormuş gibi bakmıyoruz.

3- Sitede sayısını bilemediğimiz kadar mevzuat, makale ve içtihat var. Zaman içinde oluşturulmuş bu hukuk kütüphanesi yine hepimizin eseri. Bilgi sadece bizdedir mantığı ile değil, paylaşma mantığı ile hareket ediyoruz. Egoizm değil, hümanizm yol göstericimiz.

4- Tüm Hukukçular burada çok rahatlar. Özellikle hukukçulara özel ve gizli forumlarda çok güzel bir dostluk havası hakim. Herkesin görmesinde sakınca gördüğümüz mesleki sorularını, Şiirlerini, anılarını paylaşıyor, canlı sohbet kısmında sohbetler ediyorlar. Kimse mesleğinden, ünvanından veya sitedeki görevinden dolayı bir diğerine farklı gözle bakmıyor. Burada tıpkı özlemle andığımız hukuk fakültesi sıralarında gibiyiz.

5- Dilekçe örneklerimizin eşi emsali yok. Bir müddet önce dilekçecilerle savaş manasında yayında olan dilekçeleri sadece hukukçuların hizmetine sunduk. Bunun için birçok hukukçu olmayan kişiden sitemkar sözler duysak da bunu avukatlık mesleğini korumak ve hatta tıpkı kulaktan dolma tedavi yöntemleri ile doktora değil, şifalı otlara başvurup da iyileşemeyenlere benzememesi için insanlarımıza sunmadık. Çünkü hukuk matematik değil, dilekçe formül değil. Dilekçeler ancak bir hukukçu tarafından yazıldığında tam olarak sağlıklı sonuçlar doğurur.

6- Narsist değiliz. Bazı sitelerde sürekli olarak, sitemiz şurada yayınlandı, makalemiz şu sitede yayınlandı gibi reklama ve şova yönelik haberler yazılır. Hukuki netin bir çok yerde adının geçtiğini biliyoruz, bu bize yeterli. Reklama ihtiyacımız yok, zaten sonuç ortada. En basit ifadesiyle hukuk kategorisinde Alexa‘da birinciyiz. Saygın, seçkin, seviyeli bir hukuk sitesiyiz diye kendimizi yüceltmiyoruz.

7- İlgi ve yoğunluğun fazlalığı nedeniyle zaman zaman teknik aksamalar veya yavaşlıklar olsa da kullanıcı dostuyuz. Bazı siteler gibi forumların en başına veya yazıların içine google reklamları doldurmuyoruz. Amacımız kar etmek değil. Reklamlar tüm sayfaların altında. Bu nedenden dolayı masraflara katkısı çok az da olsa ziyaretçilerimizi ve tıklamalarını para olarak görmüyoruz. Ticari site olmadığını söyleyen ama tam tersine hareketle insanların yazısının içine reklam koyan sitelerden değiliz, böyle bir amacımız olmadı, olmayacaktır.

8- Hukuk soruları ve sorunları paylaşılıyor. Özel hukuk danışmanlık hizmetleri vermiyoruz ancak sorulan sorulara ön hukuki bilgiler vererek insanlarımıza hangi durumlarda neler yapmaları gerektiğini salık veriyoruz. Ve hemen ardından ekliyoruz; “avukatınıza müracaat ediniz“.  Kelime neden avukatınıza da avukata değil biliyor musunuz? Çünkü herkesin bir avukatı, bir doktoru ve bir de muhasebecisi olmalı. Modern hayatın zorunluluğu olan HUKUK müşaviri, SAĞLIK müşaviri ve MALİ müşaviri olmazsa olmaz üç meslek gurubundan birinin üyesiyiz.

9- Hukukçulara özel bölüme üye olan hukukçular özgür. Ünvan ve adı kontrol edilerek onaylanmış bulunan hukukçuların neyi nasıl yazacaklarına karışmak haddimize değil. Bir avukat, bir hakim, bir savcı ne yazacağını bilir. Bizim onların yazılarına müdahale etmemiz, moderasyona yani onaya tabi tutmamız hem çok çirkin hem de saygısızca bir davranış olur düşüncesiyle dilediklerini yazmalarına, siyaset, şiir, anı, hukuki görüş vs. hiçbir iletilerine müdahale etmiyoruz. Hukuki nette hukukçu özgürce yazar, kısıtlanmaz, tahakküm altına alınmaz, kimsenin iznine tabi değildir, astlık üstlük ilişkisi yaşamaz, rahattır.

Bir cevap yazın