Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler

27.05.2008 tarihinde, “stainway” isimli kullanıcımızın açmış olduğu Bedelli Askerlik Çıkmasını İsteyenler www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=39286 forumu 7 ayda 20.000’in üzerinde görüntüleme aldı.

Bazı üyelerin bu uygulamanın zengin – fakir ayrımını ortaya çıkaracağı, bazılarının ise eşitsiz bir uygulama olacağı şeklindeki düşünceleri, bedelli askerlik yapmak isteyenler ile tartışmalara yol açtı. Daha önceki bedelli askerlik uygulamarından söz edilerek, devlet kasasına giren miktarın 200 trilyon civarında olduğu yazıldı.

Ümitlerin azalmadığı, beklentilerin ve taleplerin sürekli gündemde olduğu forumda “çıkmamalı bedelli” şeklindeki yorumlar, bedelli askerliğin çıkmasını “cennete gitmekten daha fazla istiyorum” şeklinde cevaplandı.

Bir üyenin şu yazısı durumu açıkça ortaya koymaktaydı:

“Merhaba,31 yaşında evliyim, 5 aylık kızım ve son 2 yıldır güzel bir işim var. Henüz askerliğimi yapmadım ve ben de bedelli askerlik bekliyorum. 1999 yılından bu yana maalesef yaşanan ekonomik krizler küçük ticarethanelerde büyük yaralar açtı ve bende borç ödemekten bir türlü vatani görevime başlayamadım. Arkadaşlar bunda ayıp yok, ülkemizin durumu.Bu forum ve konuyu günde en 20 defa açıp okuyan biri olarak;

23 yaşında olup bedelli askerlik bekleyende ve bedelli askerliğe karşı olanları da saygı ile okudum ve yeni izleme fırsatı bulduğum “kan uykusu belgeseli” filminden sonra herkese hak verdim. Siyaset ve askeri kararların nedenli farklı olduğu açık. Henüz görevimi yapamasamda kardeşim yaptı ve bu belgeseli seyredeken gözlerim doldu.

Bedelli askerlik konusunda biraz araştırma yapan herkes benzer sonuçlara ulaşacaktır ve bence asıl açıklanması gereken ortalama 6 ay süre ile böyle bir gündem oluşturulan, bu güne kadar 7 yılda bir çıkan uygulamanın olup olmayacağı.

Büyüklerimiz bundan sonra T.C.’ de böyle bir uygulama olmayacak desinler yarın gidelim. Yok denemiyor ise bu konunun mullaktan çıkmasını temenni eder kalıcı bir çözüm için destek istiyelim.”

Forum konusunun ivme kazanmasıyla üyeler kendi aralarında örnek bir metin oluşturup, bu dilekçeyi ilgili yerlere yollama kararı aldılar. Haklarında en iyisinin olması dileğiyle…

Author: Av.Emrah Yavuzcan

www.hukuki.net yöneticisi

Bir cevap yazın